Płytka nazębna i kamień – czym się różnią?

Picture of DentalDanecka

DentalDanecka

Bakterie wykorzystują cukry zawarte w jedzeniu do produkcji kwasów, które z czasem prowadzą do demineralizacji szkliwa i w konsekwencji do próchnicy.



Zarówno płytka nazębna, jak i kamień to pojęcia, które regularnie pojawiają się w rozmowach o higienie jamy ustnej. Wielu z nas traktuje je jako jedno i to samo, nie zdając sobie sprawy, że mają różne znaczenia, a co za tym idzie, różne skutki dla zdrowia naszych zębów. Dlaczego więc warto poznać tę różnicę? W Dental Danecka wiemy, że odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej jest w stanie uchronić naszych Pacjentów przed wieloma problemami stomatologicznymi.

Czym jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to miękki, lepki osad, który tworzy się na powierzchni zębów każdego dnia. Jest to naturalny proces – już kilka minut po umyciu zębów na szkliwie zaczyna gromadzić się warstwa drobnoustrojów, resztek pokarmowych i śliny. Bakterie wykorzystują cukry zawarte w jedzeniu do produkcji kwasów, które z czasem prowadzą do demineralizacji szkliwa i w konsekwencji do próchnicy. Co ciekawe, płytka nazębna jest niewidoczna gołym okiem, ale można ją wyczuć, przejeżdżając językiem po zębach – daje wrażenie szorstkości. Zdarza się również, że w ciągu dnia, gdy nie myjemy zębów, gromadzi się w kącikach ust lub na linii dziąseł, tworząc nieestetyczne białe osady. Jej powstawanie jest całkowicie normalne i nie sposób go uniknąć. Tylko regularnie szczotkowanie i nitkowanie może pomóc się jej pozbyć – to jedyny sposób na skuteczne usunięcie tej warstwy. Gładka powierzchnia jest całkiem przyjemna dla języka, nieprawdaż?

A czym jest kamień?

Kamień nazębny to w pewnym sensie „kolejna faza” płytki nazębnej. Kiedy płytka nie jest regularnie usuwana, ulega mineralizacji pod wpływem soli wapnia zawartych w ślinie i z czasem twardnieje, tworząc kamień. Proces może trwać kilka dni lub tygodni i odbywa się najczęściej w miejscach, które są trudne do oczyszczenia – na przykład w okolicach linii dziąseł, między zębami czy na wewnętrznej stronie dolnych siekaczy i jest już znacznie trudniejszy do usunięcia niż płytka.

Ma twardą, szorstką powierzchnię, a jego kolor może się różnić od białego, przez żółtawy, aż po brązowy, w zależności od naszej diety, nawyków (np. palenia papierosów) czy stosowania niektórych leków. W przeciwieństwie do miękkiej płytki nazębnej, kamienia nie jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie za pomocą szczoteczki do zębów – do tego potrzebna jest profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym. Jeśli pozostawimy kamień bez interwencji, może on prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak choroby przyzębia, krwawienie dziąseł, a w skrajnych przypadkach – do utraty zębów.

Koniec z kamieniem – usuwamy go w Klinice Dental Danaecka!

W Dental Danecka usuwamy kamień nazębny, dbając o zdrowie i piękny uśmiech naszych Pacjentów! Zabieg skalingu jest często wybierany w naszej klinice stomatologicznej dla zdrowych dziąseł – do zabiegu wykorzystujemy technologie ultradźwiękowe, aby delikatnie i skutecznie rozbić kamień, nie powodując dyskomfortu. Podczas zabiegu końcówka skalera przyłożona do powierzchni złogów nazębnych wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje odpadanie kamienia. Po skalingu nasi Pacjenci mogą dołączyć piaskowanie, aby pozbyć się osadu nazębnego i przebarwień – po kawie, herbacie czy papierosach. A taki duet często jest powtarzany dwa razy w roku, chociaż dla bardziej wymagających płytek zabiegi są zalecane nawet częściej! Z nami możesz cieszyć się zdrowym uśmiechem każdego dnia!

Zobacz również:

Podsumowanie roku 2024

Dziękujemy naszym Pacjentom za zaufanie i obiecujemy, że w nowym roku nie zabraknie u nas troski, profesjonalizmu i uśmiechu – zarówno na naszych twarzach, jak i Waszych.

Czytaj dalej